Reklam
DOLAR: 5.37 TL
EURO: 6.12 TL

Alternatif Enerji Üretimi Solar Pompa

Alternatif Enerji Üretimi Solar Pompa

 Solar pompa ile alternatif enerji üretimi nasıl yapılır ?  Günümüzde katı atıkların gerek çıkarılmasının çok yüksek maliyetli olması gerekse çevrenin kirletilmesi yönünde yüksek olması nedeni ile son zamanlarda alternatif enerji sistemleri günlük hayatımıza daha çok oturmaktadır.

Her ne kadar ülkemizde yeni yeni girişler yapılmaya başlanmış olsa da Avrupa da uzun yıllardır Güneş enerjisi ile elektrik enerjisi üretimi, rüzgar enerjisi ile elektrik üretimi, güneş kolektörleri ile yer altı kaynak sularından Alternatif Enerji Solar Pompa yolu ile su aktarımı gibi tarım da ve elektriklerin ulaştırılamadığı kıraç arazilerde bu gibi sistemler kullanılmaktadır. Günümüzde elektrik üretimi yaparak satışı da yapılmaktadır. Kullanılmayan elektrik enerji hattına verilerek sistem geri dönüşümü sağlanmakta ve enerji üreterek para kazanmanın da önü bu şekilde açılmaktadır.

Tarım da kullanılan sistemler genellikle. Akarsu ya da kuyu suyunu kendi tarlasına aktarım yapabilmek için dalgıç pompa tabir edilen su aktarım pompalarına elektrik sağlamak için güneş enerjisinden faydalanarak yapılan sistemdir.  Bir bahçemiz olduğunu düşünürsek Ortalama olarak 5 ton/saat’ lik bir su pompası ve bunu çalıştırmak için 180 Wattlık güneş panellerinden 6 adet ve 4 adet jel akü ile sistem fiyatı yaklaşık olarak 5.500 -6.000 Tl arasındadır (1 dolar = 2,1 tl 3.000 Dolar dır).

Sistem geri dönüşü hesaplarsak 12 ay boyunca bahçe sulaması yaptığınız bir iklim bölgesinde ve güneşlenmenin yüksek olduğu bir bölgede iseniz, 1 yıl gibi kısa bir sürede sistem kendini amorti edecek ve geri kalan 9 yıllık ekonomik ömrü boyunca (bakım onarım maliyetleri hesaba eklenmiştir) toplam da 12.000 dolar gibi bir ücretin cebimizde kalmasını sağlayacaktır.  Bu konuda isteyenlere proje ön hazırlaması yapılması konusunda yardımcı olunabilinir.

Kaynak:http://www.muhendisbeyinler.net/alternatif-enerji-uretimi-solar-pompa/

Oğuz

tarimsever.com’un kurucusu

Alternatif Enerji Üretimi Solar Pompa Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

*

Yukarı Çık