Reklam
DOLAR: 5.87 TL
EURO: 6.53 TL

Anız Yakmanın Zararları

Anız Yakmanın Zararları

Bu günlerde kırsal bölgelerimizde en çok karşılaşılan sorun anız yakılmasıdır. Anız yakmak işleri kolaylaştırıyor gibi gözükse de birçok sıkıntıyı beraberinde getiriyor. Tarımsever Ekibi olarak bu yazımızda anız yakmanın zararlarını araştırdık.

Hasat sonrasında kısa yoldan toprak hazırlığını tamamlamak, zararlılarla mücadele etmek ve hasat sonrası atıklardan kurtulmak amacıyla birçok çiftçi anız yakmaktadır.

Bu yola başvuran çiftçiler, anız yakmanın çevreye bir etkisinin olmadığını düşünseler de oluşan yangın sonucu her yıl milyarlarca liralık zarar meydana gelmektedir. Anız yakılması sonucu elektrik-telefon direkleri zarar görmekte ve bunun sonucu hizmet aksamaları yaşanmaktadır. Bunun yanında anız yakılan tarlanın bitişiğindeki biçilmemiş tarlalara yangın sıçrayıp onca emeğin kül olmasına sebep olabilmektedir.

Anız yakmak işleri kolaylaştırıyor gibi gözükse de uzun vadede toprağın verimsizleşmesine sebep olmaktadır. Toprak üzerinde oluşacak yangın, toprağın mineral dengesini bozar ve bitkinin istediği besini alamayıp gelişmesini engeller.  Zararlılarla mücadelede bu yolun tercih edilmesi yararlı böceklerin ve bitkilerin de ölmesine sebebiyet verir. Kısacası Dimyat’a pirince giderken eldeki bulgurdan olursunuz!

 Anız yakma yasağına uymayanlar hakkında Çevre ve Şehircilik  Bakanlığının 28 Aralık 2015 tarih ve 29576 sayılı resmi gazetede yayınlanan 2015/1 nolu Tebliği gereğince yakılan her dekar için 40,87 TL idari para cezası verilecektir. Anız yakma fiilinin orman ve sulak alanlara bitişik yerler ile meskun mahallerde işlenmesi durumunda ceza beş kat artırılacaktır. 

 

Sözün özü, anız yakmak işin kısa yolu gibi gözükse de uzun vadede çiftçinin kendi ipini çekmesidir. Oluşan yangın sonucu tarlanın verimi düşecek ve çiftçi istediği karı el edemeyecektir. ANIZ YAKMAYIN, YAKANLARI UYARIN!

Bereketli Günler Dileriz…

Anız Yakmanın Zararları Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yukarı Çık