Reklam
DOLAR: 5.87 TL
EURO: 6.53 TL

Buzağı Kulübeleri

Buzağı Kulübeleri

Buzağı Kulübeleri

Sağlıklı buzağılar yetiştirmenin yolu, onlara sağlıklı yaşam koşulları sağlamaktan geçer. Tarımsever Ekibi sağlıklı buzağılar yetiştirmenin temel unsuru olan buzağı kulübelerini araştırdı. İşte detaylar…

Buzağı Kulübesi Nedir?

Hayatlarının en savunmasız dönemlerinde olan buzağılar, enfeksiyon ve strese aşırı derecede duyarlıdırlar. Dolayısıyla bu dönemin en sağlıklı şekilde atlatılabilmesinin yolu buzağılar için temiz ve ferah yaşam ortamı oluşturmaktan geçer. Bunun en kolay yolu ise buzağı kulübeleridir. Bu sayede buzağı kayıplarının önüne geçebilir ve sağlıklı hayvanlar elde edebilirsiniz.

Buzağı Kulübesi Çeşitleri Nelerdir?

Buzağı kulübelerinin kullanılan malzemeye göre çeşitleri mevcuttur. Kullanılan malzemeler şu şekildedir:

  • Sac
  • Ahşap
  • Çadır Bezi
  • Plastik

Her bir malzemenin kendine göre avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır. Mesela ahşaptan yapılan kulübeler içlerindeki en sağlam seçenek fakat zamanla ahşap üzerinde birikecek olan bakteriler buzağılarda hastalığa yol açacaktır. Günümüzde en çok tercih edilen tür olan plastik buzağı kulübeleri diğerlerine göre daha sağlıklı bir seçenek fakat aynı zamanda da maliyeti diğerlerine göre biraz daha yüksektir.

Buzağı Kulübelerinin Faydaları Nelerdir?

  • Buzağı barındırma sistemleri arasındaki en ucuz seçenektir
  • Buzağı kulübelerinde buzağı, yetişkin hayvanlardan ve diğer buzağılardan ayrı olduğu için hastalık bulaşması ve yayılması gibi sorunlar bulunmamaktadır
  • Her buzağı ayrı olduğu için hastalık takibi kolaylaşır
  • Taşınabilir sistemler olduklarından kolaylıkla istenilen yere konulabilir
  • İşçilik gereksinimi diğer sistemlere göre daha düşüktür

Buzağı Kulübeleri Pahalı Mıdır?

Kullanılan malzeme türüne ve kalitesine göre fiyat aralığı oldukça geniştir. Örneğin piyasada hazır şekilde satılmakta olan plastik buzağı kulübeleri set halinde 500-600 liradan başlamaktadır. Elinizdeki malzemeler ile daha da ucuza mal etmeniz tabi ki mümkün.

Tarımsever Ne Öneriyor?

Hayatlarının en hassas döneminde olan buzağılarınızı rahat ettirmenin yolu buzağı kulübelerinden geçiyor. Ahırın içerisinde diğer hayvanlarla beraber büyütme durumunda buzağılarınızın mikrop kapma ihtimali artar. Bu çeşitli hastalıklara ve en kötüsü ölümlere yol açacaktır. Dolayısıyla hayvanlarınızın sağlığı için buzağı kulübelerini tercih etmelisiniz. Unutmayın:

HAYVAN SAĞLIĞI İÇİN YAPACAĞINIZ HER YATIRIM SİZE MİSLİYLE GERİ DÖNECEKTİR…

Bereketli Günler Dileriz…

Buzağı Kulübeleri Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yukarı Çık