Reklam
DOLAR: 5.54 TL
EURO: 6.28 TL

Katı Gübre Dağıtma Römorkları

Katı Gübre Dağıtma Römorkları

Katı Gübre Dağıtma Römorku Kullanımı

Kimyasal gübreleri tarlalarımızda yıllardır verimliliği artırmak için kullanıyoruz. Fakat bunu kullanırken en büyük dostumuz olan toprağa verdiğimiz zararları düşünmüyoruz. Mahsulümüzün verimini artırmak isterken aslında toprağa kalıcı zararlar veriyoruz ve bu durum ileride tarım alanlarımızın bereketsizleşmesine yol açacak ciddi bir durumdur. Aslında hem toprağın vitamin-mineral dengesini korumak hem de ürün verimini artırmanın doğal bir yolu var: KATI GÜBRE KULLANIMI. Günümüzde giderek popülerleşen gübreleme yöntemini Tarımsever Ekibi sizler için araştırdı: KATI GÜBRE DAĞITMA RÖMORKU

  • Katı Gübre Dağıtma Römorku Nedir, Ne İşe Yarar?:

Gübre dağıtma römorku hem toprak verimliliğinin artırılmasında hem de gübre yönetiminin sağlanmasında kullanılan oldukça faydalı bir tarım makinesidir. Deposunda yüklü olan gübrenin tarla zeminine homojen bir şekilde serpilmesini sağlar. Kullanılacak olan arazinin büyüklüğüne göre çeşitli boyutlarda modelleri mevcuttur. Gübre dağıtma römorkunun çalışma mekanizması temelde 4 bölümden oluşur:

Gübre Deposu: Katı gübrenin bir kepçe yardımıyla doldurulduğu bölümdür.

Taşıyıcı Konveyör: Gübrenin boşalma kapağına doğru ilerlemesini sağlayan sistemdir.

Boşaltma Kapağı: Dağıtılacak olan gübre miktarına göre ayarlanabilen mekanizmadır.

Fırlatıcı: Gübrenin tarlaya homojen bir şekilde dağıtılmasını sağlayan sistemdir.

 

  • Katı Gübre Dağıtma Römorku Gerçekten Faydalı Mı?

Hayvancılık yapan işletmelerin en büyük sorunlarından birisi de gübre yönetimidir. Üreticiler ellerindeki gübre stoğunu değerlendirmekte güçlük çekmektedir. Halbuki katı gübre dağıtma römorku ile hem mevcut gübreleriniz değerlenmiş olacak hem de kimyasal gübre kullanmadan ekonomik bir şekilde tarlalarınızda verimlilik tavan yapacak.

  • Römorklar Pahalı Mıdır?

Makine üreticilerinin de artmasıyla fiyat ve model çeşitliliği artmış durumda. Dolayısıyla piyasada her bütçeye uygun römork bulmak mümkündür. Ortalama kaliteli römorklar 20.000 liradan başlamaktadır. Depolama boyutu, iş genişliği ve markasına göre fiyatlar değişmektedir.

  • Traktörüm Bunun İçin Uygun Mu?

Piyasada 3 tondan başlayıp 20 tona kadar römork çeşitleri mevcuttur. Dolayısıyla gerekli olan beygir gücü de değişkendir. Kullanılan şanzıman türleri farklı olduğundan firmaların önerdiği güç gereksinimleri farklıdır. Fakat ortalama güç gereksinimleri şu şekildedir:

Römork Boyutu

Güç Gereksinimi

3 metreküp

40-50 hp

5 metreküp

60-70 hp

10 metreküp

80-90 hp

20 metreküp

100 hp ve üzeri

 

TARIMSEVER NE ÖNERİYOR?

Değerli takipçilerimiz, elinizde mevcut olan gübreyi değerlendirmek ve toprak verimliliğini artırmak için katı gübre dağıtma römorkları oldukça önemlidir. Organik gübre kullanımını artırarak topraklarımızın verimliliğini artırabilir ve bu sayede gelecek nesillere bereketli topraklar bırakabiliriz.

Unutmayın: TOPRAĞINIZA YAPACAĞINIZ HER YATIRIM SİZE MİSLİYLE GERİ DÖNECEKTİR…

Bereketli Günler Dileriz…

Katı Gübre Dağıtma Römorkları Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

*

Yukarı Çık