Reklam
DOLAR: 5.87 TL
EURO: 6.53 TL

KİNOA

KİNOA

Tahıl  Görünümlü Ot: KİNOA

Son zamanlarda değerini daha iyi anladığımız bir besin kinoa.Aslında tahıla benziyor ama ıspanağa daha yakın.Çünkü yeşil yaprakları var.Ama yenen kısmı tohumları.Hatta besin değeri oldukça yüksek olduğu için astronotların da tercihi kinoa.İçinde yüksek oranda aminoasit yani proteinin temel yapı taşı mevcut A, B, C, D, K vitaminleri; magnezyum, çinko, kalsiyum ve  fosfor da var.Bir tabak kinoalı salata ya da pilav yemenin hayati bir değeri var yani.Üstelik zayıflatması da cabası…

KİNOANIN FAYDALARI:

1) Meme kanseri oluşumunu önler.

2)Kemikleri ve dişleri güçlendirir.

3)Tokluk hissi vererek zayıflamaya yardımcı olur.

4)Kansızlığa iyi gelir.

5)Kabızlığa iyi gelir.

6)Menopoz döneminde östrojen eksikliğinden kaynaklı hastalıkları önler.

7)Vücutta ödem oluşmasını engeller.

8)Metabolizmayı hızlandırır ve enerji verir.

9)Kalbi ve damarları korur.

10)Yüksek tansiyona iyi gelir.

Yapılan araştırmalar düzenli olarak kinoa yemenin total kolesterolü düşürürken HDL (iyi kolesterol) oranını koruduğunu ortaya koymaktadır. Ayrıca kinoada bulunan bazı bileşenler damarları iltihaplı hastalıklara karşı korumaktadır.

En önemli özellikleri; gluten içermemesi ve pirince göre 4 kat fazla protein içermesidir.

 

KİNOA NEDİR ?

Kinoa, yenebilir tohumları için tarımı yapılan Chenopodioideae alt familyasından bir bitkidir. Gerek üretiminde gerekse tüketimindeki ortak noktalar sebebiyle tahıllar ile beraber değerlendirilir ancak Buğdaygillerden değildir.

Kinoa’nın tarihçesi Güney Amerika’da bulunan And Dağları bölgesinin yüksek kesimlerinde başlamaktadır. Bu bölgede doğal şartlarda kendiliğinden yetişen Kinoa zamanla Peru’nun sahil kesimlerinden Güney Amerika kıtasının kuzey ve batı kesimlerine kadar geniş bir bölgede üretilmeye başlanmıştır

Kinoa öyle bir bitkidir ki içinde bulunduğu iklim veya toprak koşullarına çok hızlı bir şekilde adapte olmaktadır. En olumsuz şartları dahi tolere edebilmekte ve bir şekilde hayatını devam ettirmektedir. Kuraklık, don, tuzluluk gibi olumsuz iklim ve toprak yapılarına çok toleranslı olmasının yanında, deniz seviyesinden 4000m rakıma kadar geniş bir coğrafyada yetiştilmektedir.

Yapılan denemelerde tarımsal niteliği olmayan topraklarda dahi yetiştiği, çok az bir su miktarıyla hayatta kalabildiğini gözler önüne sermiştir. Dünyanın en az yağış alan bölgelerinden biri olan Sina Yarımadası’nda hiçbirşey yetişmeyen topraklarda Kinoa yetiştirilmiştir. Kinoa tüm koşulllarda başarıyla yetişebilen ve verim verebilen ender bitkilerden biridir.

Kinoa, su ihtiyacı oldukça düşük bir bitki olmakla beraber pancarla aynı dönemde, yani erken bahar döneminde ekilebilmektedir. Bu sebeple ülkemizde bir çok bölgede herhangi bir sulamaya gerek kalmaksızın yetiştirilebilmektedir.

KİNOA HANGİ ŞARTLARDA NASIL YETİŞTİRİLİR?

Kullanılan türe ve coğrafi şartlara bağlı olarak olgunlaşma dönemi 90-240 gün arasında değişmektedir. Yılda 200-280ml yağış ile büyeyebilir. Bakım şartları doğrultusunda; 250-300 kilogram civarında dekara verimi olmaktadır. Mart sonu nisan başı ekimi yapılmakta ve yaklaşık 120 gün sonunda hasadı yapılmaktadır. 4.5 pH asidik toprak yapısından 9 pH alkalik toprağa kadar adapte olabilir. Ayrıca kumlu ve killi topraklarda da yetişebilir. Bitkinin rengi genotiplerine ve fenolojik özelliklere göre değişkenlik göstermekle beraber; yeşilden kırmızıya, mordan sarıya, turuncudan siyaha kadar farklı türleri mevcuttur.

 

Kinoa çıkış yaptıktan sonra 2 yalancı yaprak gösterir. Yalancı yaprakların görülmesinden ortalama 45 gün sonra bitkiler çiçeklenme dönemine girer. Bitkinin özellikle bu dönemde sıcaklık hassasiyeti artar, 30°C’nin üzerini bu dönemde kesinlikle istemez. O yüzden Kinoa’nın kıştan çıkışta, ekilebilecek en erken dönemde ekilmesi önerilmektedir. Kinoa’nın erken ekilme özelliği ülkemiz koşullarında sulamasız bir şekilde tarımının yapılabilmesini de  sağlar.

Birçok çiftçimiz herhangi bir sulama gereksinimi kalmadan üretimlerini kıraç arazilerde sürdürmektedir. Ayrıca Kinoa ekilen araziye bir sonraki yıl tekrar ekim yapılması mümkündür. Ancak yinede üreticilere buğday gibi başka bir ürünle münavebeye almaları önerilir.

TARIMSEVER EKİBİ NE ÖNERİYOR ?

Kinoa yetiştiriciliği yapacaklar için tarla hazırlığı şu şekilde olmalıdır ;

Kinoa ekilecek yeri hazırlarken sonbahar-kış aylarında veya bir önceki yıl üretilen kültür bitkisinin hasadından        hemen sonra dipkazan, tiller, pulluk gibi aletlerle derin sürüm yapılması gerekmektedir.

  • Derin yapılan işleme ile toprağın su ve hava tutma kapasitesi arttırılır. Kinoa ekimi erken dönemde yapıldığı için toprağın kaba bir yapıda olması ekim öncesi yapılacak yüzeysel işlemenin kolay yapılmasını sağlar.
  • Toprağın bozulan mikro ve makro organizma faaliyeti kış ayları öncesinde toprağın derin işlenmesiyle ilkbahar aylarına kadar düzene girer. Böylece bir önceki yılın kültür bitkisinin artıkları toprakta organizmalar tarafından parçalanıp ayrıştırılmış olur.
  • Toprak işlenmiş olacağından kış aylarında tarlada yabancı ot oluşumu önemli ölçüde azalacak, ekim öncesi, yani ilkbaharda yabancı ot problemi minimum seviyeye inecektir.
  • Ekim öncesindeki tarla hazırlığında ise kesinle derin veya devirerek toprak işleyen aletler kullanılmamasıKış sonrası bulunan ilk imkanda, toprak tavlı yapıda iken yüzeyden işleme yapmak, toprağın alt üst edilip tavını kaybetmemesi için önemlidir. Toprak üstten, kültivatör, hafif goble, tırmık gibi ekipmanlarla olabildiğine inceltilmelidir. Daha kış aylarından arazi ekime hazırlanmaya başlamalıdır. Özellikle yabancı ot popülasyonunu azaltmak için kıştan yapılan işçilikler oldukça önemlidir.
  • Çıkışlarda sorun yaşanmaması için tarla kesekli veya kaba kalmamalıdır. Tarla hazırlığı mısır, ayçiçeği ve pamuğa benzemekle beraber susamdaki gibi daha ince işçilik gerektirmektedir. Aynı zamanda gerek görülmesi halinde toprak ekim öncesi merdane gibi ekipmanlarla iyice sıkıştırılmalıdır.

Bereketli Günler Dileriz….

KİNOA Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yukarı Çık