MANTARCILIKTA HÂLÂ PARA VAR MI?

MANTARCILIKTA HÂLÂ PARA VAR MI?

Ülkemizde son 4-5 yıldır popülerliği tavan yapan gözde girişim mantarcılığı –özellikle istiridye mantarcılığını- araştırma gereği duyduk. Neden mi? Çünkü son zamanlarda ilan sitelerinde onlarca devren satılık mantarhane ilanı var ve insan ister istemez merak ediyor: MANTARCILIK BİTİYOR MU?

  • Ülkemizde Mantarcılık Ne Zamandan Beri Yapılıyor?

Ülkemizde mantarcılığın geçmişi oldukça eskiye dayanıyor. Ancak endüstriyel manada mantar yetiştiriciliği son 10 yıldır popüler. Daha öncesinde özellikle Antalya civarında mağaralarda yetiştiren küçük üreticiler bulunmaktaydı. Çeşitli firmaların girişimleri sonucu ülkemizde endüstriyel mantarcılık çok kısa bir zamanda tüm illere yayıldı.

  • Üreticiler Mantarları Nerede Yetiştiriyor?

Endüstriyel manada mantarcılığın gelişmesi ile birlikte üreticiler atıl vaziyetteki ahırlarını, depolarını izole edip mantarhaneye çevirdiler. Daha ekonomik bir başlangıç yapmak isteyenler ise yalıtımlı çadırlarla bu işe girdiler. Ancak ülkemizde bir işin popüler olmasıyla birlikte merdiven altına inmesi de bir oluyor. Günümüzde çoğu çakma yetiştirici, sağlıksız koşullarda iyi havalandırılmayan köhne bodrumlarda ruhsatsız bir şekilde mantar üretmeye çalışıyor.

  • Peki, İnsanlar Bu İşten Para Kazandı Mı?

Her işte olduğu gibi, bu işte de ürününü kendi pazarlayabilen kazandı, kazanıyor ve kazanacak. İlk yıllarda daha yüksek fiyatlara satılabilirken, günümüzde üreticilerin anormal artması ile birlikte eski değerini yitirmiştir. Anahtar teslim mantarhane kurulumu yapan birçok firma sırf kompost pazarlayabilmek için insanlara hayal sattı. Mantarhane kurulumunuzu yaparız, sonrasında kompostunuzu da bizden alırsınız, satabileceğiniz toptancı bağlantılarını da yaparız… Size düşen sadece günde 1 saatinizi ayırıp mantar toplamak… Bu tablo insanlara çok cazip geldi. Ancak bir sıkıntı vardı: HAZIR KOMPOST KULLANDIĞIN MANTARI 5 LİRADAN SATARSAN ZARAR EDERSİN! Günümüzdeki onlarca devren satılık mantarhanenin birçoğunun devir sebebi budur.

  • Mantarcılıkta Hala Para Var Mı?

Günümüzde mantar üreticilerinin anormal artışına rağmen, mantarcılıktan hala para kazanmak mümkün. Her gün duyduğumuz başarı hikâyeleri bunun bir örneği. Özellikle kadınların iş hayatına katılmasında oldukça güzel bir yol olmuştur. Mantarcılıkta para kazanmanın temel şartı kompostu kendinizin hazırlamasıdır. İlk kurulumda işi öğrenmeniz adına hazır alabilirsiniz ancak ilerleyen süreçte hazır almanız karlılığını dibe çakacak ve zarar etmenize sebep olacaktır. Bunun yanında ruhsatlı bir şekilde bu işi yaptığınız takdirde piyasaya kendiniz paketleyip pazarlayabilirsiniz. Bu sayede karlılığınız tavan yapacaktır.

Bereketli Günler Dileriz…

Bir cevap yazın