Reklam
DOLAR: 5.90 TL
EURO: 6.57 TL

Sağım Sistemi Temizliği Nasıl Yapılmalı?

Sağım Sistemi Temizliği Nasıl Yapılmalı?

Sağım Sistemi Temizliği Nasıl Yapılmalı?

Süt sağım makinelerinin mazisi çok eskiye dayanmasa da,  bugün ülkemizde küçüklü büyüklü tüm işletmelerde sağım makineleri kullanılmakta. Farklı ihtiyaçlara göre uyarlanmış çok farklı çeşitte versiyonları bulunmaktadır. Sağım makinelerinin işlerimizi kolaylaştırdığı bir gerçek. Ancak doğru temizlik yapılmadan kullanıldığı takdirde süt kalitesinde ve hayvan sağlığında ciddi tehlikelere yol açmaktadır. Bu yazımızda süt sağım makinelerinin nasıl temizlenmesi gerektiğini araştırdık…

  • Sağım Sisteminin Dış Temizliği

Sağım operasyonunun ardından sağım başlıkları ve borular temizlenmelidir. Köpüklü yıkama yapılabilir.

  • Ekipmanların Ön Yıkanması

Sağım sistemlerinde ön yıkama ortalama 40 derece sıcaklıktaki su ile yapılmalıdır. Daha soğuk suda yapılması makinenin içerisinde tabaka halinde kalan sütte, süt yağlarının kristalize olmasına sebep olacak ve makine parçalarının iç duvarlarında yağ tabakası meydana gelecektir. Daha sıcak suda yapılması ise tabaka halinde bulunan sütün pişip, ekipmanların iç duvarlarının pişmiş proteinle kaplanmasına sebep olacaktır. Bu sebepler makine temizliği daha da zorlaşacaktır.

  • Ana Yıkama

Ana yıkamadaki su sıcaklığı, ön yıkamadakine göre bir nebze daha sıcak olabilir. Ancak hiçbir şekilde 70 derecenin üzerine çıkmamalıdır. Ana yıkamada firmaların sunduğu farklı kimyasal çözümler kullanılabilir. Bu sayede iç duvarlarda film şeklinde bulunan süt/yağ katmanı çözülecek ve tam temizlik sağlanacaktır. Etkili temizliğin sağlanabilmesinde sisteme verilen suyun akış hızı da önemlidir. En an 1.5 m/s hızda basılan su, tam temizliğe yardımcı olacaktır.

Piyasada ana yıkamada kullanılmak üzere çok farklı çeşitte kimyasallar bulunmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, kuvvetli asitler yerine alkali temizleyiciler kullanılmalıdır. Asitli temizleyicilerin süt yağını daha iyi çözdüğü bilinse de ekipmanların iç duvarlarında hasar bırakacaktır.

 

  • Durulama

Ana yıkmada kullanılan kimyasalların arındırılması için ortalama 40 derecelik bir suyla durulama yapılmalıdır. Bu sayede süt yağı ve kireç oluşumu önlenmiş olur. Ilık su ile yapılan durulama sonrasında soğuk su ile son durulama yapılması gerekmektedir.

Tarımsever Ne Öneriyor?

Her zaman söylediğimiz gibi “Hayvanlarınıza yapacağınız her yatırım size misliyle geri dönecektir!” . Dolayısıyla sağım makinelerinizi temiz tutmanız hem hayvanlarınızın sağlığına katkı sağlayacak hem de makinenizi daha uzun süre kullanabileceksiniz.

Bereketli günler dileriz…

Sağım Sistemi Temizliği Nasıl Yapılmalı? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yukarı Çık