Sürü Takip Sistemleri

Sürü Takip Yazılımları

Hayvan sayısının fazla olduğu işletmelerin en önemli sorunlarından birisi de hayvan takibidir. Her hayvanın tek tek sağlık durumlarının ve verimliliklerinin analiz edilmesi mümkün değildir. Sürü takip yazılımları, işletme içerisindeki hayvanların tümünün gerekli analizlerini yapan ve verileri arşivleyen mükemmel bir sistemdir. Tarımsever ekibi olarak bu yazımızda sürü takip yazılımlarını inceledik. İşte detaylar:

Sürü Takip Yazılımı Nedir?

Hayvan sayısının yüksek olduğu işletmelerde hayvan takibi yapmak zordur. Tek tek her hayvan için ölçüm ve analiz yapmak imkansızdır. Sürü takip yazılımları bu işi kolaylaştıran mükemmel bir sistemdir. Çiftliğinizdeki hayvanların hepsi için gerekli analizlerin yapılmasını ve arşive kaydedilmesini sağlar.

Sürü Takip Yazılımları Kaç Baş Hayvan İçin Kullanılır?

Sürü takip yazılımlarının kullanılması için bir sayı sınırı yoktur. İster 50 baş ister 50.000 baş hayvanınız olsun, hiç önemli değil. Her şarta ve hayvan varlığına göre hazırlanmış sürü takip yazılımları piyasada mevcuttur.

Sürü Takip Yazılımları İle Hangi Veriler Elde Edilebilir?

  • Hayvan Kayıtları

Hayvanların küpe numaraları ile sisteme kaydedilmesi ile takip süreci başlar. Sürü takip yazılımları sayesinde her hayvanın ayrı ayrı analizlerini elde edebilirsiniz.

  • Günlük İşler

Sene içerisinde farklı farklı günlerde yapacağınız tohumlama, aşı, kuruya çıkarma, gebelik kontrolü gibi işleri bu sistem sayesinde rahatlıkla takip edebilirsiniz. Piyasadaki çoğu sistemde bu işler için SMS ile hatırlatıcı modül bulunmaktadır.

  • Süt Takibi

İşletmelerdeki süt veriminin analizinin yapılabilmesi için günlük kayıtların tutulması gerekir. Sürü takip sistemi ile her hayvanın ayrı süt verimini, günlük ortalamasını öğrenebilirsiniz.

  • Rasyon Hazırlama

Piyasadaki çoğu sistemden mevcut olan rasyon hazırlama programları ile maksimum süt verimi için gereken doğru rasyonu hazırlayabilirsiniz.

  • Hastalık Takibi

Hastalık takibi ile hayvan kayıplarınızı en aza indirebilirsiniz.

Peki Bu Yazılımlar Pahalı Mıdır?

Piyasada 50 baştan başlamak üzere paketler mevcuttur. Piyasa geneline baktığımızda 50 başlık paketler yıllık 250-300 liradan başlamaktadır. Daha üst paketler için ise fiyatlar 500 liradan başlamaktadır.

TARIMSEVER NE ÖNERİYOR?

Günümüzde üreticiler sürü takip sistemlerini büyük bir lüks olarak görmekte. Fakat bu yazılımlar işletme verimliliğinizin takibi için inanılmaz faydalı sistemler. Sürü takip yazılımları ile süt verimi ortalamalarını inceleyebilir ve hastalık takiplerini gerçekleştirebilirsiniz. Hayvan kayıplarınızı bu yolla sıfıra indirebilirsiniz. Tavsiyemiz piyasa araştırması yapmanız ve hayvan sayınıza bakmaksızın bir sürü takip yazılımı edinmenizdir. Sloganımız belli: HAYVAN SAĞLIĞINA YAPACAĞINIZ HER YATIRIM SİZE MİSLİYLE GERİ DÖNECEKTİR.

BEREKETLİ GÜNLER DİLERİZ…

 

 

Bir cevap yazın