Yem Karma Makineleri Gerçekten Faydalı mı?

Yem Karma Makineleri Gerçekten Faydalı Mı?

Yem karma makineleri günümüzün en popüler hayvancılık ekipmanlarından birisidir. Ülkemiz genelinde hem üreticisi hem de kullanıcısı gün geçtikçe artmaktadır. Bu durum akıllara aynı soruyu getirmektedir: YEM KARMA MAKİNELERİ GERÇEKTEN FAYDALI MI? Tarımsever ekibi sizler için araştırdı. Yem karma makinelerinin avantajları yazımızın devamında…

Yem Karma Makinesi Nedir?

Yem karma makinesi, işletme içerisinde hazırlanacak olan yem rasyonunun homojen bir şekilde karıştırılıp, boşaltma mekanizmasıyla direkt olarak yem yoluna veya çuvala boşaltılmasına yarayan hayvancılık ekipmanıdır. Kullandığı güç kaynağına göre farklı çeşitleri mevcuttur. Kullanılan güç kaynakları şu şekildedir;

  • Traktör kuyruk mili
  • Ev elektriği
  • Sanayi elektriği
  • Akaryakıt

Kaç Baş Hayvana Kaç Metreküp Yem Karma Makinesi Kullanılmalıdır?

Üreticilerimizin merak ettiği şeylerin başında bu soru gelmektedir. Makine üreticilerinin bu konuda çeşitli rivayetleri mevcuttur. 1 metreküp yem karma makinesinin 20 büyükbaşa yeteceğini söyleyen makine üreticileri var. Bu durum hayvanlarınızın yeterli besini alamamasına ve bu yüzden verimliliklerinde düşüşe sebep olacaktır. 1 metreküp yem karma makinesi maksimum 15 hayvanı besler ancak ideal verimliliği 10-12 başta yakalayabilirsiniz. Ayrıca yem karma makinesi alırken gelecekte işletmenizin büyüyeceğini de varsayarak o büyüklükte bir makine almalısınız.

Yem Karma Makinelerinin Avantajları

  • İşçilik Maliyetleri Azalır: Normal şartlarda uygun yem karışımının hazırlaması birkaç saate mal olacaktır. Bunun yanında tek kişi bu iş için yeterli olmayacaktır. Yem karma makinesi ile tek kişi çok kısa bir süre içerisinde yorulmadan dağıtma işlemini gerçekleştirebilir.
  • Süt Veriminde Artış Sağlanır: Yapılan araştırmalara göre yem karma makinesi ile hazırlanmış yem ile beslenen hayvanlarda % 10 süt verim artışı gözleniyor. Bu da inek başına en az 1-2 litre süt artışı demektir.
  • Sindirim Bozukluklarının Önüne Geçilir: İyi karıştırılmış ve uygun tanecik boyutuna gelmiş olan yemler hayvanların sindirimini kolaylaştırır. Bu sayede beslenme kaynaklı metabolik hastalıkların önüne geçilir.
  • Yağ Oranı Artar: Uygun rasyon ile beslenen hayvanların sütlerindeki yağ oranlarında %0.1 lik bir artış görülmüştür.
  • Döl Verimi Artar: Uygun hazırlanmış bir yem karışımı hayvanlarda kuru madde tüketimini artırır. Bu da hayvanların döl verimine olumlu etki sağlar.

TARIMSEVER NE ÖNERİYOR?

Sevgili üretici dostlarımız, yazımızda da okuduğunuz üzere yem karma makineleri hayvanlarınızın sağlığı ve verimliliği için gayet faydalı bir teknoloji. Makine üreticilerinin artması ile fiyatlar da oldukça düşmüş durumda. Ancak yine de merdiven altı üretim yapan firmalardan kaçınmalısınız. Çünkü kısa sürede oluşacak olan arızalar işletmeniz için maddi zarara sebep olacaktır. Sonuç olarak, işletmenizin verimliliği için yem karma makinelerini kullanmanızı öneriyoruz. Sloganımız belli: HAYVAN SAĞLIĞI İÇİN YAPACAĞINIZ HER YATIRIM SİZE MİSLİYLE GERİ DÖNECEKTİR…

Bereketli Günler Dileriz…

 

Bir cevap yazın