Reklam
DOLAR: 5.87 TL
EURO: 6.53 TL

Yem Karma Makinesinin Bıçaklarını Değiştirmenin Faydaları

Yem Karma Makinesinin Bıçaklarını Değiştirmenin Faydaları

Yem karma makineleri hayatımıza girdiğinden bu yana bizlere büyük kolaylıklar sağladı. Rasyonlarımızın homojen bir şekilde karışıp hayvanlarımız için maksimum verim sağlamasının yanında yem boşaltma sistemiyle de bizlere kolaylıklar sağlar. İşimizi bu denli kolaylaştıran bir makinenin en kritik parçası olan bıçaklarının kontrollerinin düzenli yapılması gerekmektedir. Bu kontrollerin sebeplerini ve faydalarını Tarımsever ekibi olarak araştırdık…

Yem karma makinelerinin en aktif çalışan parçalarından olan bıçaklar çok kısa sürede aşınabilmektedir. Hasar görmüş veya aşınmış bıçaklar öngörülemeyen maliyetlere sebep olmaktadır. Yem karma makinenizin bıçaklarını düzenli olarak kontrol etmeniz için sebepler şu şekildedir;

  1. Keskin bıçaklar daha iyi karışım sağlar: Yem iyi kesilmezse homojen rasyonlara ulaşılamaz ve bu tür durumlarda ineklerin istediği yemi seçmesi kolaylaşır. İneklerin yemin istediği yerlerini yemesi de ihtiyaç duyduğu vitamin ve minerallerin tümünü alamamasına sebep olur. Bu durumun hayvan sağlığı ve süt üretimi üzerinde olumsuz etkileri vardır.
  2. Keskin bıçaklar yakıt tasaruufu sağlar: Uç kısmı aşınmış bir bıçakla kesmek zordur. Keskinliğini yitirmiş bıçaklar yüzünden traktörden gereğinden fazla güç çekilir ve istenilen homojen karışım elde edilene kadar aktarım organları aşırı zorlanır. Bıçakların zamanında kontrol edilip değiştirilmesi kesim işleminin kolaylaşmasına ve daha az yakıtla işlemin tamamlanmasını sağlar.
  3. Körelmiş, çatlamış bıçaklar hayvanlarınıza zarar verir: Kullanım ömrünü tamamlamış, çatlama ve kopma noktasına gelmiş olan metaller karıştırma işlemi sırasında rasyonun içerisine karışabilir. Bu durum hayvanlarınızın bu metal parçalarını yemeleriyle bile sonuçlanabilir. Bıçakların zamanında kontrol edilmesi bu tür durumların önüne geçmekle birlikte yem karma vagonlarınızda mıknatıs kullanmanız da faydanıza olacaktır.
  4. Keskin bıçaklar karıştırma sürelerini oldukça kısaltır: Keskin bıçaklar ile karıştırma sürelerinin kısalacağı aşikardır ancak bunun yanında yakıt tasarrufu ve traktörü daha az yorması da önemlidir.
  5. Keskin bıçaklar helezonun ve iç duvarın ömrünü uzatır: Keskin bıçaklar ile karıştırma sürelerinin kısalması ile yemin vagonda geçirdiği vakit azalır. Dolayısıyla iç duvar ve helezon üzerinde yaptığı aşındırma azalır. Düzenli yapılan bıçak değişimleri ile tüm makinenin ömrünü uzatmak mümkündür.

Görüldüğü üzere makinenize yapacağınız küçük yatırımların faydası oldukça büyük. Yakıtın bu denli pahalı olduğu şartlarda tüketimi azaltıcı bir önlem olarak görebileceğiniz bıçakların makine ömrü üzerinde etkisi de büyüktür. Unutmayın: HAYVANINIZA YAPACAĞINIZ HER YATIRIM, SİZE MİSLİYLE GERİ DÖNECEKTİR! Bereketli günler dileriz…

Yem Karma Makinesinin Bıçaklarını Değiştirmenin Faydaları Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yukarı Çık